1/3

Mithras Aquincumban

Az aquincumi Symphorus mithraeum és Mithras rejtélyes kultusza Aquincumban.

Az Aquincumi Múzeum Régészeti Parkjának déli részén került sor a Symphorus mithraeum helyreállítására, 2017-2018-ban. A helyreállítás az eredeti épülettömeg rekonstrukciójával és a korabeli szerkezeti formák és anyagok lehetőség szerinti alkalmazásával életre hívott védőépület kialakításával valósult meg. A tervek elkészítésénél fontos szempont volt az eredeti romok védelme, illeszkedés a Régészeti park déli részének nemrégiben kialakult, a római térélményt idéző környezetéhez, valamint az északabbra lévő, klasszikus romterület védőépületeinek hangulati visszaidézése.

A mithraeum építészeti tömbje jól illeszkedik a tőle északnyugatra álló ún. Festőház rekonstrukciójához. A római városkép így új elemmel gazdagodott. A két épület együttes látványa segíti a látogatókat abban, hogy a római város épületeinek arányai és méretei alapján térélményben legyen részük anélkül, hogy színpadias díszletek közt éreznék magukat. A mithraeum ráadásul a kelet felé lejtő terepalakulatba illeszkedve a környezet és az építmény kapcsolatára is utal. Fontos szempont volt, hogy a helyreállítandó épület tükrözze a funkció szellemiségét, azaz a kultusz rejtettségét, titokzatosságát. A szentély külsejében természetes kőfalazattal jelenik meg. Ez részben idézi a Mithras szentélyek barlangszerű, természetes kialakítását, részben pedig utal az északi romkert rész védőépületeinek anyaghasználatára.

A Mithras szentélyt a Régészeti Park déli bejáratától kelet felé indulva lehet megközelíteni kis sétaúton, elhaladva a Festőház előtt. A szentély bejárata kelet felől nyílik, így megkerülve az épületet, leküzdve a kis szintkülönbséget, juthatunk le a bejárat előtti kis térségre, amelyet északon az épülettömb kőből épült kerítése határol. Innen faajtón léphetünk a szentélybe és az ott kialakított állandó kiállításba.

Az Aquincumi Múzeum állandó kiállítása 2018. június 21-től tekinthető meg.

Széchenyi 2020
Széchenyi 2020