1/3

2015 előtti időszaki kiállításaink

2015 előtti időszaki kiállításaink

2015 előtti időszaki kiállításaink

Nincs másik! – Három páratlan műkincs Budapest földjéből

A kiállítás megtekinthető: 2014. október 22 – 2015. október 11.

A kiállítás kurátora: Lassányi Gábor

Kétezer éves emberalakok egy kelta edényen, egy mesterien megalkotott római kori bronzmécses és egy Mátyás király kori itáliai fazekasmester remekműve – a tárlat három, olyan, minden szempontból egyedülálló műtárgyat mutat be részletesen, amely a közelmúlt fővárosi ásatásain került elő. A kiállítás művészi grafikák és irodalmi asszociációk használatával igyekszik tovább gondolni, újraértelmezni ezeket az ősi alkotásokat.

Kapcsolódó letölthető anyag: A bronzmécses rekonstrukciós filmje

A romkerttől a régészeti parkig – Aquincumi Múzeum 1894-2014

A kiállítás megtekinthető: 2014. május 9 – október 31.

A kiállítás kurátora: Zsidi Paula

Az Aquincumi Múzeum 1894-ben nyitotta meg kapuját a látogatók előtt, látványossága a római kori polgárváros területének kiásott és bemutatott központi területe, valamint a leletanyag bemutatását szolgáló, a római kori környezethez illeszkedő épület volt, amelyet Orczy Gyula tervezett. A múzeum városszéli kirándulóhely jellege az 1968 és 1973 között végrehajtott nagyszabású romkonzerválást követően (H. Vladár Ágnes, Hajnóczi Gyula és Istvánfi Gyula tervei alapján, Póczy Klára közreműködésével) jelentősen átalakult. Ekkor állagmegóvó, értelmező helyreállítással a kor elvárásainak megfelelő szemléletű, új arculatot kapott a korábbi ásatási terület. Az azóta eltelt negyven év alatt azonban a múzeumokkal és a műemléki bemutatással kapcsolatos elvárások és látogatói igények ismételten megváltoztak. A „klasszikus” romterület az elmúlt 20 évben további területekkel bővült, s számos, a hely tematikájához illeszkedő turisztikai attrakció létesült, melyek nyomán a területet mára régészeti parkká vált. A kiállítás végig követi a 120 éves Aquincumi Múzeum körüli  romterületnek a mindig változó igényeknek megfelelő átalakulását, s egyben egy ötletpályázat alkotásain keresztül felvillantja a jövő lehetséges megújulásainak irányát is. Az ötletpályázat a Budapesti Műszaki Egyetem Építészettörténeti Tanszékének és a Középülettervező Tanszék Doktori Iskolája közreműködésével jött létre.

„Szent Flórián a Védőszent” (vendégkiállítás)

A kiállítás megtekinthető: 2014. április 29 – október 31.

A kiállítás kurátora: Zsidi Paula

Szent Flórián vagy  Florianus valós történelmi személy volt. 240. körül született és 304. május 4-én halt mártírhalált.  A római légióban századosként szolgált, itt vette fel a keresztény hitet. Szolgálati idejében bátor tűzoltóként viselkedett. Diocletianus császár uralma alatt, 303-ban újra kitört a keresztényüldözés és Flórián nyíltan megvallotta keresztény mivoltát, ezért elfogták, bíróság elé állították és kínhalálra ítélték. A kiállítással Szent Flórián  (Florianus) visszatér gyökereihez a legenda keletkezésének időszakába a római korba, Aquincumba, ahol magyarországi tűzoltóság és tűzoltás történetének első emlékei kerültek elő.

A múlt sodrásában – víz alatti örökségünk nyomában (vendégkiállítás)

A kiállítás megtekinthető: 2014. április 5-27.

A kiállítás kurátora: Zsidi Paula

A kiállítás bemutatja az Argonauta Kutatócsoporthoz kötődő folyami régészeti kutatások legérdekesebb eredményeit: több száz éves hajóroncsokat, különleges leleteket. Célunk, hogy bepillantást engedjünk a kutatás módszereibe, műhelytitkaiba. Szeretnénk megmutatni, hogy a folyók milyen jelentős hatással voltak a partjaikon élők életére. A kiállítást kitekintést ad a magyar vonatkozású tengeri régészet eredményeire is, az Osztrák-Magyar Monarchia adriai roncskutatásának felvillantásával. A tárlatnak különös jelentőséget ad, hogy az Országgyűlés a 2014. évi IX. törvényben döntött az UNESCO víz alatti kulturális örökséget védő konvencióhoz történő magyar csatlakozásról.

Műtárgymesék – Fővárosi régészeti értékeink másképp

A kiállítás megtekinthető: 2012. október 12 – 2014. szeptember 28.

A kiállítás kurátora: Láng Orsolya

Egyedülálló időszaki kiállítással jelentkezik az Aquincumi Múzeum. Az Aquincum Múzeum kutatói – régészei és restaurátorai – mutatják be legkedvesebb tárgyaikat, köztük olyanokat is, amelyek eddig a raktárakban lapultak, és funkciójukra, rendeltetésükre csak nemrég döbbentek rá a kutatók. A nem titkoltan egyénibb hangvételű kiállítással a munkatársak célja, hogy a régészetet közelebb hozza a látogatókhoz, személyes élményeken, tárgyakon keresztül. Ezen a rendhagyó tárlaton a múzeum összesen 35 régésze és restaurátora mutatja be legkedvesebb leleteit, személyes hangvételű ismertetővel együtt, amelyekből nemcsak az derül ki, miért ez a kutató kedvenc tárgya, hanem a lelet történetéről, lelőkörülményeiről is pontos képet kaphatnak a látogatók. Bepillanthatnak a kulisszák mögé, bizonyítva egyúttal, hogy a múzeumi munka nem valamiféle elefántcsonttoronyban végzett hobbi, hanem izgalmas, de türelmet igénylő, néha nagyon is kemény, értékteremtő és felelősségteljes feladat. A tárlaton ezúttal nem követtük a szokásos időrendi felosztást, hanem elsősorban témák és funkció szerint csoportosítottuk a leleteket: így kerülhettek egymás mellé ős- és római kori temetkezésekkel, vallási kultuszokkal kapcsolatos tárgyak, vagy az ipari és kereskedelmi tevékenység, viseleti tárgyak, illetve a szépségápolás különböző korú emlékei. A kiállításban olyan különlegességek is helyet kaptak, mint egy római kori táblajáték, egy császári gyaloghintó-hordozó sírfelirata, utazókocsi alkatrészei, római kori éjjeli edény, őskori olvasztókemence részei, vagy éppen egy több mint 5000 éves, cserélhető fejű szobrocska. A tárlatot számos rekonstrukciós rajz és a kutatók kedvenc tárgyaikkal együtt készült portréfotói egészítik ki. Végül, de nem utolsósorban természetesen kíváncsiak vagyunk az Ön véleményére is, Kedves Látogató: Önnek melyik tárgy és története tetszett a legjobban? A „Top 10” interaktív sarokban elmondhatja véleményét…

Kapcsolódó letölthető anyag: KATALÓGUS Műtárgymesék LEPORELLO Műtárgymesék

“Van új a föld alatt…: Válogatás a 2010. év legszebb leleteiből” – Régi lelőhelyek – új eredmények

A kiállítás megtekinthető: 2011. április 15 – 2012. március 25.

A kiállítás kurátora: Láng Orsolya – Szilas Gábor

A Budapesti Történeti Múzeum Aquincumi Múzeuma immáron 15. alkalommal mutatja be az elmúlt év legszebb és legjelentősebb régészeti leleteit a nagyközönség számára. A főváros területének régészeti célú kutatásai azonban már több mint 120 éves múltra tekintenek vissza, folyamatosan tárva fel a múlt emlékeit Budapesten, egyre bővülő forrását adva a városi és városperemi területek régmúltjának mind átfogóbb megismeréséhez. Így történt ez 2010-ben is, amikor – a gazdasági recesszió ellenére – nem csak a történelmi városmagokról eddig meglévő ismereteink gyarapodtak, hanem a külső kerületek nagyobb területrészeket magában foglaló tájegységeinek településtörténete is a korábbi kutatásokra épülő újabb tudásanyaggal bővült. Napvilágra került Aquincum polgárváros un. „Festőháza”, déli városfala és a településhez tartozó temető (egykori Gázgyár) újabb részlete, de megtaláltuk a Duna óbudai szakaszán a pannóniai határerődítés részét képező IV. századi őrtorony-hálózat eddig ismeretlen harmadik tagját is. 2010-ben újabb információkhoz jutottunk a budatétényi és szigetszentmiklósi Duna-part, illetve az óbudai Csúcshegy-Harsánylejtő északi hegyoldalának eddig ismert őskori, római kori, népvándorláskori és középkori településtörténetéhez. Az új eredményeket olyan látványos tárgyak képviselik, mint a 7000 éves arcos edény és agyagszobrocska (idol) töredéke, üvegedények, ékszerek, ruhakapcsolótűk (fibulák), érmek, és mécsesek, valamint két középkori bronz párta (fejdísz). Az egykori építészeti tudás és lakáskultúra viszonyaiba engednek bepillantást a XI. Növény utcában feltárt épületmaradványok nyomán készült újkőkori, avar kori házrekonstrukciók. A kiállítás egyik látványossága az óbudai helytartói palota fonatmintás küszöbmozaikja, mely a múlt század közepi palotaásatásból származik, restaurálása viszont tavaly történt meg, így 40 éve most láthatja először a nagyközönség. Múzeumunk várhatóan 2012-ben is, mint eddigi fennállása alatt minden évben, tovább gyarapítja majd a főváros területének régmúltjáról eddig megszerzett ismeretanyagot.

Kapcsolódó letölthető anyag:KATALÓGUS Van új a föld alatt 2010

“Van új a föld alatt…: Válogatás a 2009. év legszebb leleteiből”

A kiállítás megtekinthető: 2010. április 16 – 2011. március. 31.

A kiállítás kurátora: Láng Orsolya

Kapcsolódó letölthető anyag: KATALÓGUS Van új a föld alatt 2009 

“Az aquincumi régészet regénye”

A kiállítás megtekinthető: 2010. április 15 – október 31.

A kiállítás kurátora: Lengyelné Kurucz Katalin

“Növények kultúrája – Kultúrák növényei” – Növények és kultúra Európa történelmében

A kiállítás megtekinthető: 2009. május 21 – október 31.

A kiállítás kurátora: Alice M Choyke

Nyilvánvaló igazság, hogy a növények mindenkor lényegi értéket képviseltek az emberiség életében. Mégis, a 21. század Európájának technikai és információs technológiai beállítottságú társadalmai jószerével elhanyagolják a növényeket. Az emberek többsége fel sem fogja, hányféle növényi származék játszik szerepet napi életében, akár ínycsiklandó tortát süt, egy kupica borpárlatot ízlelget, megpihen a székén, vagy éppen farmerjába bújik. Kétségtelen, hogy mára sok növényi termék helyét vették át a vegyipari úton előállított műanyagok. Ha gyümölcsöt válogatunk, nem tudjuk, magas trópusi fákról, vagy alacsony cserjékről szüretelték-e őket? Hiszen a mai, bevásárlóközpontokban kajtató, “vadászó-gyűjtögető” életmódot folytatók számára ennek már közel sincs olyan jelentősége, mint őseink korában volt. A mezőgazdaság számos országban bekövetkezett hanyatlása, és az élet (jórészt a növénytermesztéshez kötődő) évszakosságának eltűnése miatt a hozzájuk kapcsolódó néphagyományok kihalnak. A növények ismeretének ilyen ütemű elveszítése avval jár, hogy az ember többé fel sem fogja, mennyire fontosak mindennapi életünkben. A növényzet fenntartását sokan úgy látják, mint a környezetvédők vagy egyes értelmiségiek kedvtelését, és ennél fogva magukat a növényeket is feleslegesnek tartják. Pedig a növények mindmáig elsődleges forrásként szolgálnak az étkezésben, gyógyszergyártásban, ruházkodásban, szerszám- és bútoriparban. Jelentősek a háztartásban és az olyan társadalmi igények kielégítésében, mint a szépségápolás, testfestés és ékszerkészítés. A növények lehetnek hétköznapi vagy emblematikus jelentőségű jelképek is. Ennek megfelelően, mindig is fontos szerepet játszottak a szertartásokban, vallásos rítusokban és más transzcendens igények kielégítésében. “Növények és kultúra Európa történetében” című pán-európai kiállításunk célja, hogy bemutassuk a növények jelentőségét az európai azonosságtudat kialakulásában. Az Európai Kulturális Program (2007-2013) részeként – több tucat tudós közreműködésével – összetett kutatóhálózatot hoztunk létre. A résztvevők arra vállalkoztak, hogy új történeti felfedezéseik eddig ismeretlen csokrát tárják önök elé. Van köztük növénytani, régészeti és növénytani munka. Tizenegy európai ország néphagyományainak felelevenítésével a földrész növényzetének rövid történeti áttekintését is megkísérelték. A kiállítás alapgondolata, hogy Európát a növényzeten keresztül mutassuk be, annak reményében, hogy múltunk gyökereiből táplálkozva a jövő magvai termőre fordulnak.

“Van új a föld alatt…: Válogatás a 2008. év legszebb leleteiből”

A kiállítás megtekinthető: 2009. április 15 – 2010. március 31.

A kiállítás kurátora: Láng Orsolya

A BTM Aquincumi Múzeuma a 2008. év folyamán csaknem félszáz régészeti ásatást és több mint száz régészeti megfi gyelést végzett beruházásokhoz kapcsolódóan a főváros területén. Az immár 14. alkalommal megrendezésre kerülő kiállításon bemutatott tárgyak a főváros történetének az őskortól kezdődő, a római foglalás időszakán keresztül egészen a népvándorlás korig tartó, több mint hétezer évét ölelik fel. A múzeum régészei az egyetlen év alatt előkerült, több mint 180.000 tárgyból válogatták a bemutató anyagát. Az óbudai Duna parton őskori település- és temetőrészleteket tártak fel a kutatók, innen kerámiaedényeket, ékszereket, egyéb használati tárgyakat mutatunk be. A telep szenzációja egy teljesen feltárt házalap, melynek alapján lehetőség nyílott a 7000 éves épület rekonstrukciójára. 2008-ban folytatódtak az intézmény által már korábban megkezdett, a fővárost elkerülő M0 körgyűrű építéséhez kapcsolódó régészeti munkák. A nyomvonalon feltárt népvándorlás kori temető gyönyörű edényei, viseleti tárgyai, valamint az őskori település és temető leletei is helyet kaptak a kiállításon. Az idei tárlat legkülönlegesebb műtárgya az aquincumi polgárváros területén előkerült színes mozaikpadló-részlet, amelyhez hasonlót a fővárosban 25 éve nem találtak kutatók. Emellett az aquincumi katonavárosban frissen feltárt és már restaurált falfestményeket, római kori lakberendezési tárgyakat láthatnak az érdeklődők. A kiállítás azonban nemcsak a régészeknek a beruházások ütemét is figyelembe vevő hatékony és szakmai szempontból igényes munkájáról tanúskodik. A vitrinekben látható leletek közül nem egy a bemutató előtt néhány hónappal még ismeretlenül a földben nyugodott, s ahhoz, hogy kiállítási tárggyá váljanak, ásatási technikusok, rajzolók, fotósok, restaurátorok és muzeológusok munkájára is szükség volt. Az ő összehangolt, eredményes tevékenységük segített abban, hogy a város múltjának emlékei gyorsan és széles körben eljussanak a mai városlakókhoz. A 2008. évben előkerült páratlan leletek ismét bizonyították, hogy „van új a föld alatt”: Budapest régészeti öröksége igen gazdag és mindig tartogat meglepetéseket nemcsak a szakma, hanem a nagyközönség számára is.

Kapcsolódó letölthető anyag: LEPORELLO Van új a föld alatt 2008 

Venus és Hygieia birodalma – Szépségápolás a római korban

A kiállítás megtekinthető: 2008. június 21 – október 31.

A kiállítás címében szereplő két antik istennő „hatásköre” sejtetni engedi, hogy az Aquincumi Múzeum ismét a rómaiak magánszféráját bemutató kiállításnak ad helyet. Irodalmi források és tárgyi leletanyag tanúskodik arról, hogy férfiak és nők egyaránt nagy hangsúlyt fektettek megjelenésükre, ápoltságukra. A fürdők látogatása a mindennapok része volt, az illatszerek használatának mennyiségét az ásatásokon előkerült parfümös üvegcsék nagy száma is tükrözi. Az arcápolás, az arc festése, az epilálás, borotválás a római kor asszonya-embere számára sem volt ismeretlen. A szépségápolás része volt a haj gondozása is, a frizuradivat a mindenkori császárnői viseletet utánozta. Az időszaki kiállítás a római szépségápolásból kíván ízelítőt adni az Aquincumban előkerült tárgyak bemutatásával. A fürdőkultúra, testápolás, arcápolás és hajápolás témakörei mellett kitekintést ad a szépség fokozását szolgáló ékszerek és illatok világára is.

„Van új a föld alatt…” – Válogatás a 2007. év legszebb ásatási leleteiből”

A kiállítás megtekinthető: 2008. április 16. – 2008. október 31.

A kiállítás kurátora: Láng Orsolya

A BTM Aquincumi Múzeuma immár 12. alkalommal rendezi meg hagyományos kiállítását 2008. április 15. és november 30. között. A múzeum főépületében megrendezésre kerülő kiállításon minden eddiginél nagyobb alapterületen láhatóak majd a 2007. évben előkerült régészeti leletek. A múzeum munkatársai közel 70 ásatást végeztek Budapesten, a Római parttól egészen az egykori budai Skála területéig, az előkerült 200.000 db leletből készülő válogatás felöleli az őskor, a római foglalás időszakának és a népvándorláskor összesen több mint tízezer évét. A tárlat idén az emberábrázolásokat helyezi középpontjába, így többek között látható lesz őskori idol, arcábrázolás kerámián és római kori arcosedények. A kiállítás kiemelkedő és ritka lelete egy életnagyságú, díszpáncélos római katonát ábrázoló szobor, amely az aquincumi katonaváros nyugati temetőjéből került elő. A fentiek mellett ős- és római kori kerámia-, és üvegedényeket, fémtárgyakat, ékszerekeket, és díszes sírkőtöredékeket is bemutatunk. A kiállítást interaktív sarok (gyerekeknek) és egy ásatási életképet bemutató enterieur egészíti majd ki. A 2007. év régészeti feltárásai ismét bizonyították, hogy „van új a föld alatt”: fővárosunk régészeti öröksége páratlanul gazdag, mindig tartogat meglepetéseket nemcsak a szakma, de a nagyközönség számára is.

Kapcsolódó letölthető anyag: KATALÓGUS Van új a föld alatt 2007

Széchenyi 2020
Széchenyi 2020